Rusça Öğrenmek

Rusça ÖğrenmekAkıllara gelen ilk soru “ Rusça öğrenmek zor mu?”. Böyle bir yaklaşım genelde Rusçanın alfabesinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Birçoğu alfabeyi öğrenmeyi zor bir basamak olarak görmekte ve Rusçayı “zor” olarak nitelendirmektedir. Alfabeyi öğrenip Rusça kelimeleri normal düzeyde okumaya başlamanız günlük yarım saatlik çalışma ile 3-5 günde aşılacak bir mesele. (İncelemek isterseniz: Kiril alfabesi)

Rusça öğrenmek kolay değil, elbette her işin kendine göre zor tarafları var. Hele bir dili öğrenmek zor bir iş değil, emek isteyen bir iştir. Emek verebileceğinize inanıyorsanız genel anlamda bütün dilleri öğrenmek için doğaüstü bir zorluk bulunmamakta.

Tek öğrenilmesi gereken şey: “Çalışmak”.

Rusça Nasıl Öğrenilir?

Kursa gitmek, özel ders almak ya da üniversite bitirmek gerekmiyor. Bunları zaten yapabiliyorsanız çok güzel. Ama yanına da kişisel çabanızı ekleyebiliyorsanız; kesinlikle bu dili öğreneceksiniz demektir.

Başka bir yabancı dil biliyor musunuz? Mesela İngilizce? İngilizce ikinci bir yabancı dil öğrenmek için mükemmel bir araçtır. Türkçe kaynaklar kısıtlı ama İngilizce kaynaklar oldukça fazla ve çeşitli. Çorbaya kaşıkla değil kepçeyle dalabileceksiniz 🙂 Diğer yandan başka bir dil bilmek yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi akılda tutmanızı kolaylaştıracaktır.

Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Kendi adımıza bir sistem oluşturacağız. İstikrarı olan bir sistemimiz olmalı. Program yapalım ona uyalım demek değil bu, biz kendi sistemimizi kuralım program bize uysun.

Kesin çizgileri olan bir çalışma saatleriniz stiliniz olmasın. Kesin çizgileri olan program yapıldığında her defasında hüsrana uğramak kaçınılmazdır. Bir çizgi bir gün ertelendiğinde, daha fazla ertelenmelere maruz kalacağı kesindir.

Bukalemun gibi olun her durumu lehinize çevirecek şekilde çalışın. Mesela günlük otobüste geçen o bir saatiniz var, onu kullanın. Çok sevdiğiniz bir oyun var, gidin onun Rusçasını oynayın. Alın elinize bir sözlük inatla oyundaki kelimelerin anlamlarını bir kenara kaydedin, oyun oynadıkça o anlamları hatırlayacak ve öğreneceksiniz.

Sistem size çalışmayı sevdirsin. Sisteminizi öyle bir ayarlayın ki her gün Rusça adına bir şeyler yapmış olun.

Kelime müptelası olmayın. Kelime kağıtları yapıp gece gündüz onları ezberlemeye çalışmayın. Ezberci anlayıştan kesinlikle kaçının. Bir kelime ezberlenmez, aşina olunur. Kelimelere aşina olun, onu nerede kullanacağınızı iyi bilin. Kelime kağıtları yapacaksanız eğer; bunu kelimelerin kullanım yerlerini örnek cümleler halinde belirterek yapın. Diğer türlüsü öğretici olmaz demiyorum ama bu denli öğretici olamaz.

Bir defteriniz olsun her ne öğreniyorsanız onu yazın. Bazen çok gereksiz gelecek size ama kesinlikle yazın. Yazmak: görsellik ve dikkat artışı demek. Bu da öğrenme hızınızı artıracak.

Günlük nasıl bir çalışma yapmış olursanız olun, yatmadan önce yarım saatinizi -yapabiliyorsanız bir saatinizi- mutlaka Rusçaya ayırın. İster genel tekrar yapın, isterseniz günlük tekrar. Olağanüstü bir şey olacağını göreceksiniz. Beynimiz bu uykudan önce en son kafa yorduğumuz neyse, onu uyku süresince tekrar edecek. Kendiniz bile çok şaşıracaksınız. Bedavadan ortalama 8 saat daha çalışmış olacaksınız. Tek dikkat etmeniz gereken uykudan önce son düşünceniz Rusça olsun. Beyin uykuda tekrar ediyor diye de 24 saat uyumaya kalkışmayın 🙂

Rusça Öğrenmek İstiyorsunuz, Nereden Başlamalısınız?

Rusça alfabeyi öğrenin. Hiç zor değil, bunları bir kenara kaydedin ve karşılarına Türkçelerini yazın. Yazarak tekrar yapmaya özen gösterin. Yavaş yavaş aşina olacaksınız.

Bir Rusça dilbilgisi kitabı edinin. Piyasaya bakın geniş çaplı olsun, ilk üniteleri alfabe ile başlayıp yavaş ilerleyen cinsten olsun. İngilizce ya da Türkçe dilbilgisi kitabı tercih ederseniz onlardan da piyasada mevcut. Online kitap satış sitelerinden kaynakları bulabilirsiniz.

Edindiğiniz dilbilgisi kitabından yavaştan konuları, üniteleri eritmeye başlayın. Sürekli karşınıza yeni kelimeler çıkacak, o kelimeler ile farklı cümleler, hatta paragraf yazmaya çalışın. Doğru ya da yanlış uğraşın yeter.

Önemli olan öğrendiğiniz her yeni konuyu, kelimeyi, yapıyı kullanmayı öğrenmeniz. Rusça günlük konuşmada ortalama 2500-3000 civarı bir kelime kullanılır. Günde 10 kelime öğrenerek 1 yılda bütün bu kelimeler öğrenilir ama kullanmayı öğrenmek daha uzun yıllar alır.

Belirli bir aşamaya geldikten sonra yapılacak en iyi şey bol bol çeviri ve konuşma pratiği yapmaktır. Çeviri yaptıkça, konuştukça, kelimeleri kullandıkça öğreneceksiniz.

Rusça öğrenmek konusunda sorularınız varsa, aşağıya yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Posted in:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir