Rusça Öğrenmek

29
20 Ocak 2015 - 09:01  •  Kategori: Genel -  •  29 Yorum

Rusça Öğrenmek

Akıllara gelen ilk soru “ Rusça öğrenmek zor mu?”. Böyle bir yaklaşım genelde Rusçanın alfabesinin farklırusça öğrenmek olmasından kaynaklanmaktadır. Birçoğu alfabeyi öğrenmeyi zor bir basamak olarak görmekte ve Rusçayı “zor” olarak nitelendirmektedir. Alfabeyi öğrenip Rusça kelimeleri normal düzeyde okumaya başlamanız günlük yarım saatlik çalışma ile 3-5 günde aşılacak bir mesele.

Rusça öğrenmek kolay demiyorum. Elbette her işin kendine göre zor tarafları var. Hele bir dili öğrenmek zor bir iş değil, emek isteyen bir iştir. Emek verebileceğinize inanıyorsanız genel anlamda bütün dilleri öğrenmek için doğaüstü bir zorluk bulunmamakta.

Tek öğrenilmesi gereken şey: “Çalışmak”.

Rusça Nasıl Çalışılır?

Kursa gitmek, özel ders almak ya da üniversite bitirmek gerekmiyor. Bunları zaten yapabiliyorsanız çok güzel. Ama yanına da “kişisel çaba”nızı ekleyebiliyorsanız; kesinlikle bu dili öğreneceksiniz demektir.

Başka bir yabancı dil biliyor musunuz? Mesela İngilizce? İngilizce ikinci bir yabancı dil öğrenmek için mükemmel bir araçtır. Türkçe kaynaklar kısıtlı ama İngilizce kaynaklar oldukça fazla ve çeşitli. Çorbaya kaşıkla değil kepçeyle dalabileceksiniz :) Diğer yandan başka bir dil bilmek yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi akılda tutmanızı kolaylaştıracaktır.

Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

 • Kendi adımıza bir sistem oluşturacağız. İstikrarı olan bir sistemimiz olmalı. Program yapalım ona uyalım demek değil bu, biz kendi sistemimizi kuralım program bize uysun.
 • Kesin çizgileri olan bir çalışma saatleriniz stiliniz olmasın. Kesin çizgileri olan program yapıldığında her defasında hüsrana uğramak kaçınılmazdır. Bir çizgi bir gün ertelendiğinde, daha fazla ertelenmelere maruz kalacağı kesindir.
 • Bukalemun gibi olun her durumu lehinize çevirecek şekilde çalışın. Mesela günlük otobüste geçen o bir saatiniz var, onu kullanın. Çok sevdiğiniz bir oyun var, gidin onun Rusçasını oynayın. Alın elinize bir sözlük inatla oyundaki kelimelerin anlamlarını bir kenara kaydedin, oyun oynadıkça o anlamları hatırlayacak ve öğreneceksiniz.
 • Sistem size çalışmayı sevdirsin asıl olan bu. Sisteminizi öyle bir ayarlayın ki her gün Rusça adına bir şeyler yapmış olun.
 • Kelime müptelası olmayın. Kelime kağıtları yapıp gece gündüz onları ezberlemeye çalışmayın. Ezberci anlayıştan kesinlikle kaçının. Bir kelime ezberlenmez, aşina olunur. Kelimelere aşina olun, onu nerede kullanacağınızı iyi bilin. Kelime kağıtları yapacaksanız eğer; bunu kelimelerin kullanım yerlerini örnek cümleler halinde belirterek yapın. Diğer türlüsü öğretici olmaz demiyorum ama bu denli öğretici olamaz.
 • Bir defteriniz olsun her ne öğreniyorsanız onu yazın. Bazen çok gereksiz gelecek size ama kesinlikle yazın. Yazmak: görsellik ve dikkat artışı demek. Bu da öğrenme hızınızı artıracak.
 • Ve bu noktaya dikkat edelim: Günlük nasıl bir çalışma yapmış olursanız olun, yatmadan önce yarım saatinizi -yapabiliyorsanız bir saatinizi- mutlaka Rusçaya ayırın. İster genel tekrar yapın, isterseniz günlük tekrar. Olağanüstü bir şey olacağını göreceksiniz. Beynimiz bu uykudan önce en son kafa yorduğumuz neyse, onu uyku süresince tekrar edecek. Kendiniz bile çok şaşıracaksınız. Bedavadan ortalama 8 saat daha çalışmış olacaksınız. Tek dikkat etmeniz gereken uykudan önce son düşünceniz Rusça olsun. Beyin uykuda tekrar ediyor diye de 24 saat uyumaya kalkışmayın :)

Rusça Öğrenmeye Nereden Başlanılmalı?

1- Rusça alfabeyi öğrenin. Hiç zor değil, bunları bir kenara kaydedin ve karşılarına Türkçelerini yazın. Yazarak tekrar yapmaya özen gösterin. Yavaş yavaş aşina olacaksınız.

rusça-nasıl-öğrenilir

2- Bir Rusça dilbilgisi kitabı edinin. Piyasaya bakın geniş çaplı olsun, ilk üniteleri alfabe ile başlayıp yavaş ilerleyen cinsten olsun. İngilizce ya da Türkçe dilbilgisi kitabı tercih ederseniz onlardan da piyasada mevcut. Online kitap satış sitelerinden kaynakları bulabilirsiniz.

3- Edindiğiniz dilbilgisi kitabından yavaştan konuları, üniteleri eritmeye başlayın. Sürekli karşınıza yeni kelimeler çıkacak, o kelimeler ile farklı cümleler, hatta paragraf yazmaya çalışın. Doğru ya da yanlış uğraşın yeter.

4- Önemli olan öğrendiğiniz yer yeni konuyu, kelimeyi, yapıyı kullanmayı öğrenmeniz. Rusça günlük konuşmada ortalama 2500-3000 civarı bir kelime kullanılır. Günde 10 kelime öğrenerek 1 yılda bütün bu kelimeler öğrenilir ama kullanmayı öğrenmek daha uzun yıllar alır.

5- Belirli bir aşamaya geldikten sonra yapılacak en iyi şey bol bol çeviri ve konuşma pratiği yapmaktır. Çeviri yaptıkça, kelimeleri kullandıkça öğreneceksiniz.

Gelen Aramalar:

 • rusça öğreniyorum
 • rusça öğrenmek zor mu
 • nasıl rusça öğrenebilirim
 • nasıl rusça öğrenirim
 • rusca nasil ogrenirim
 • rusca zor mu
 • rusça gramer kitabı
 • rus dili nasıl öğrenilir
 • rus dilinde kitablar
 • rusça zormu

29 Yorum

 1. Kaan / 10 Eylül 2015 at 03:14 / Cevapla

  Çok güzel bir açıklama olmuş sayenizde artık daha hevesliyim ve vazgeçmeye kalktığımda okuycam sürekli teşekkürler.

 2. İsmail / 6 Eylül 2015 at 11:50 / Cevapla

  Ben rusça okumayı biliyom ama ne anlama geldiğini bilmiyom ve rusyanın kafkasya bölgesinde yaşıyorum burda doğdum burda büyüdüm ama rusçayı tam bilmiyom

 3. Mehmet aslan / 5 Ağustos 2015 at 14:13 / Cevapla

  Merhabalar bende 1 ay oldu rusyadayım.0 rusçam var nasıl bir yol izlemeliyim nasıl çalışmalıyım bende kafayı yemek üzereyim 1 ay bişe yapmadım.etrafı gezdim kelimelere baktım öyle cümle kuramıyorum daha 1 yıl burdayım banda yol gösterirseniz sevinirim

 4. Yusuf guney fan / 4 Ağustos 2015 at 14:42 / Cevapla

  men rusam az dilinde zornan danisiram ve size bir soz deyim siz rus dilini hec vaxt bele oyrene bilmesiz gerek gelib burda yeni ruiyada 1, 2 qalasiz yoxsa munkun deyil

 5. iskender / 27 Temmuz 2015 at 14:05 / Cevapla

  rusça öğrenmek isteyenler için istanbulda rusça kitaplari satiyorum. (suc ve ceza vs.) detayli bilgi icin: essashian@gmail.com

 6. oyku / 10 Mayıs 2015 at 14:25 / Cevapla

  Cok guzel bir ruca eyitim

 7. memo aslan / 6 Mayıs 2015 at 00:41 / Cevapla

  Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler çok iyi.
  Bende bu dili öğrenmek istiyorum rusya saratov devlet üniversitesi 1 yıl rusça hazırlık okuyacağım bir aksilik olmazsa…ingiizce orta seviyede.1 yılda kendimi ifade edebilecek kadar öğöğrenirmiyim acaba istekli ve azimli olursam nasıl bir seviyeye gelirim okuma ve yazmada neler tavsiye ederseniz mail atabilirmisiniz

 8. emrah / 22 Ağustos 2014 at 01:24 / Cevapla

  Bencede yurt disi egtimi sart ben 5 yillik turizimciyim cok denedim rusca ogrenmek olmuyor ona sor misafire sor. En sonunda 5bin tl para verdim bellarusa gittim 6ay kurs aldim ilk bir ay kafayi yiycektim turkce konuscak.kimse yok oda arkadasim. Taiwanli bi herifti oda turizimci ama suan ben bir rus kadar rusca biliyorum. Ekonomi tarih siyaset her turlu hocalarim ma sonsuz tskler. Ve gorusuyorum halaa tatil icin marmarise geliyorlar. DIL VATANINDA OGRENILIR CD YOK PROGRAM OYUN ZAMAN KAYBI siz oyun oynarak neyi ogretecek rusca atiyorum futbol kactane terimvar futbolda hele ki oyunda. Paraniz varsa gidin. Yoksa oyun Oynayin.boyle.

 9. kaan / 16 Nisan 2014 at 06:22 / Cevapla

  faydalı bir anlatım teşekkürler… yalnız ben bir şey sormak istiyorum.. ukraynaya yerleşmem sözkonusu.. kendimi ifade edebilecek kadar ve bir insanla sohbet edebilecek kadar ingilizce biliyorum..yalnız, ukraynada üniversite öğrencileri dahil bir çok kişinin ingilizceyle uzaktan yakından alakaları olmadığını gördüm.. ingilizce bilen çok az yani.. bu yüzden, orada bir zaman ingilizceyle idare edebilirim gibi bir durum sözkonusu değil… herneyse.. sorum şu..
  ukraynaya gitmeden önce 3-4 aylık bir periyot boyunca istanbulda olacağım iş gereği.ama kursa gidecek adar vaktim olacak..öğrenmk istediğim şu..tabiki bu periyodu kursa başlayarak ve evde çalışarak geçirmek faydalı olacaktır ama, bu dilin kursuna türkiyede gitmek mi daha mantıklıdır, yoksa ukraynada mı ? sanırım türkiyedeki kurslardaki eğitmenler rus kökenli insanlardır diye tahmin ediyorum çoğunlukla..ama türkçe bilen bir insandan öğrenmek mi daha ciddi sonuç verecektir, yoksa orada gidersem, hiçbirşey anlamadığım için çaresizlikten kendim mi daha çabuk öğreneceğim? hangisi daha faydalı olur ?? Bunu soruyorum çünkü, orada bir iş hayatım olacak, ve açıkçası yurtdışına yerleşip, yıllarca rusçayı adam gibi öğrenememiş bir insan olmak istemiyorum.. baküye giden arkadaşlarım, orada 2-3 sene içerisinde sular seller gibi rusça öğrenerek geldiler türkiyeye.. dediğim şey bu noktadaki gibi mantık kazanır mı ? ne yapmamı önerirsiniz..temeli yanlış atılırsa, bir dili öğrenmek de çok zorlaşır..türkiyedeki kurslar yeterli düzeyde mi ki ? çünkü ben bu dili öğrenmek zo run da yım :) teşekkürler..

  • Erhan / 18 Haziran 2014 at 15:54 /

   Dil yerinde öğrenilir bende türkiyede bir çok kursa gittim ama artık eğitmenler kendi aksanlarını kaybetmiş ne kadar rus kökenli olsalarda. o yüzden moldovada 3 aylık bir eğitim aldım . aile yanı konaklamamı danışmanlığımı her şeyimde çok yardımcı oldular fiyatlarda gayet uygundu ve özel ders aldım öğretmen evime geliyordu. bu yazdıklarımı rusça açıklayabilecek kadar rusça öğrendim tavsiye ederim. sinavsizyurtdisiegitim.com du sanırım siteleri .

 10. zopir / 13 Mart 2014 at 21:19 / Cevapla

  aslında kiril alfabesi biraz kolay, sadece bazıları çok abartıyor. ayrıca bazı kelimeler aynı aksanı farklı. telefon aynı galiba. aslında ne kolay diyorum ne de zor, sadece çalışın kolay gelecek… :)

 11. arzu / 28 Şubat 2014 at 08:54 / Cevapla

  cok tesekur ederim cok yardimci oldunuz sagolun :)

 12. Svgfnhhu / 29 Ocak 2014 at 08:00 / Cevapla

  Cbkıufvmlrefhj

 13. cuik / 23 Aralık 2013 at 19:11 / Cevapla

  güzel olmuş. rusça öğrenmek isteyenler için rehber niteliğinde.

 14. burcu / 21 Aralık 2013 at 15:03 / Cevapla

  Güzel bir anlatım olmuş teşekkürler.

 15. uğur d. / 19 Aralık 2013 at 16:10 / Cevapla

  bu kadar iş imkanı olması gayet güzel.

 16. knju / 17 Aralık 2013 at 16:28 / Cevapla

  teşekkürler.

 17. dilan / 15 Aralık 2013 at 19:08 / Cevapla

  nereden başlamalı diye araştırıp duruyordum. güzel çalışma.

 18. DE_LA_GUİTARRA_FLAMENCO / 3 Kasım 2013 at 14:52 / Cevapla

  DERYA BENDE ÇALIŞIYORUM PRATİK YAPMAK LAZIM BENDE KURSA GİTTTİM GİDİYORUM HALEN AMA YETMEZ PRATİK YAP

 19. aide / 22 Ekim 2013 at 20:05 / Cevapla

  men isteyirem sozleri oyrenim heyvanlari bitkileri oyrenim cumle yazim oxuyum bu geder

 20. Derya / 11 Ekim 2013 at 17:09 / Cevapla

  Merhaba 5 ay rusça kursuna gittim ama şuan öğrenci yetersiz diye sınıf açmıyorlar.İş bana kaldı :) 5 padej geçmiş zaman gelecek zamanı gördüm bağlaçlar eksik galiba ve ilerisi .Ne yapmamı tavsiye edersiniz ? Elimde hocanın eski bir rusça kitabı ve sözlüğü var ama cep sözlüğü ? Ne yapsam kalan kısmı hallederim

 21. Saturn / 4 Ocak 2013 at 12:24 / Cevapla

  Yardım ettiğiniz için teşekkür ederim sayın yönetici. Dediğiniz kitapları alacağım.

  • Oldboy / 4 Ocak 2013 at 15:40 /

   Ne demek,amacımız yardımcı olmak zaten.

 22. Oldboy / 2 Ocak 2013 at 00:17 / Cevapla

  Hakkınız var piyasada yetkin bir Türkçe anlatımlı Rusça gramer kitabı bulmak zor. Var birkaç tane ama pek beğendiğimi söyleyemem. İngilizce-rusça anlatımlılar daha başarılı.

  İngilizce rusça isterseniz bir tavsiye:
  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=36230

 23. Saturn / 1 Ocak 2013 at 17:08 / Cevapla

  Merhaba, acaba türkçe anlatımlı kaliteli bir rusça gramer kitabı önerir misiniz? Dediğiniz rusça kitabını aldım güzel bir kitaba benziyor. Fakat tamamen rusça olduğu için bir tane de türkçe anlatımlı gramer kitabı almak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 24. Pingback: Rusça Okumak İstiyorum ama Hangi Üniversite? | Rus Dili ve Edebiyatı

 25. Oldboy / 10 Kasım 2012 at 13:28 / Cevapla

  devamı gelecek.

Bir Yorum Yap

Current day month ye@r *