Rusça İş İmkanları

50
20 Ocak 2015 - 08:01  •  Kategori: Rehberlik -  •  50 Yorum

Rusça İş İmkanlarırusça iş imkanları

Rusça iş imkanları nelerdir? Bir yabancı dil öğrenmek isteyen biri öncelikle o dilin iş imkânlarını bilmek ister. Özellikle yabancı dil alanında üniversiteye yönelik tercih yapanları yakından ilgilendiren bir konu bu. Bu bölümün mezunu ve bu sektörde çalışan biri olarak iş imkanlarından bahsedeceğim.

Öncelikle Rusça iş imkanlarını iki başlık altında inceleyeceğiz.

1-      Devlet memuru olmak.

2-      Özel sektörde çalışmak.

Her ikisinin de kendine göre avantajları var. Avantajlar kişiden kişiye değişmekte, biraz da kişiliğinize göre seçim yapmalısınız.

Rusça Alanında Devlet Memuru Nasıl Olunur?

Üniversitelerin Rus dili ve edebiyatı ya da Rusça Mütercim-Tercümanlık bölümünlerinin biriden lisans diplomasına sahip olmalısınız. Yurtdışında bir üniversitede bu bölümlerin türevlerini okumuş iseniz, denklik almanız gerekmektedir.

Rus dili lisans mezunlarının devlet memuru olmak yolunda karşısına çıkan seçenekler şunlardır:

 • Ortaöğretim kurumlarında öğretmen olarak çalışmak. KPSS sınavına öğretmenlik alanından girip açılan kontenjanlardan birini hak ederseniz öğretmen olabilirsiniz.

(Bunun için “pedagojik formasyon”- öğretmenlik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Lisans eğitiminden sonra 1 yılda ilgili üniversitelerden alınabilen bir belge.)

Ya da Ortaöğretim kurumlarında sözleşmeli öğretmen olarak pedagojik formasyon sertifikası olmadan ve herhangi bir sınava girmeden çalışabilirsiniz.

 • Akademik kariyer yapmak. Üniversiteler her sene çeşitli dönemlerde “araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve okutman “ olarak Rus dili ve edebiyatı mezunlarını bünyesine katmakta.  Akademisyen olmak için ALES-YDS- LİSANS (YÜKSEK LİSANS ya da DOKTORA) ORTALAMASI dikkate alınmakta.

Üniversiteler akademisyen olarak mezunları 3 şekilde almakta: ÖYP, YLSY ve CARİ ALIM. ÖYP hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. YLSY hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

ÖYP puanı: ALES(%60) + Lisans ortalaması(%25) + Yabancı dil puanı(%15)

YLSY puanı: ALES(%100) + ortalamanın 2.75 üzeri olma şartı

Cari Alım: Üniversiteler puanlamayı ve şartları kendileri belirleyerek ALES+YDS+LİSANS ORT. puanlarını dikkate alıp adayları mülakata tabi tutmakta. (özel şart örnek: İlgili bölümde yüksek lisans yapıyor ya da yapmış olmak, doktora yapmış olmak vs.)

 • Devletin memuru olarak belirli kademelere özel sınav ve mülakat sonucu kadro hakkı kazanmak. Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı vs. belirli aralıklarda alımlar yapmakta. Bu kurumların kadrolarında çeşitli görevler alarak çalışmanız mümkün.

Rusça Alanında Özel Sektörde Nasıl Çalışılır?

Özel sektörde çalışmak için Rusça bilmeniz yeterli, lisans diplomasına sahip olmanıza gerek yok. Dershanelerde ve özel kurslarda çalışmak isterseniz sizden diploma ya da dili bildiğinizi ispatlayan bir belge talep edeceklerdir.

Özel sektör deryadır. Ne kadar para kazanacağınızı sizden başka kimse belirleyemez.

Çeşitli alanlar:

 • Otellerde çeşitli pozisyonlarrusça iş imkanları
 • Şirketlerin yurtdışı departmanları
 • Rehberlik
 • Tercümanlık
 • Yeminli Tercümanlık
 • Yurtdışı misafir karşılama
 • Satış elemanı
 • Özel ders vermek
 • Dershaneler
 • Özel kurslar
 • (Genel olarak bakınca aklınıza daha çok alan gelecektir. Kesinlikle size kalmış.)

Umarım kafanızda bir şeyler şekillenmeye başlamıştır ama özel sektörde belirli bir alana yeni atılacaksanız bunu yüksek maaş hayali kurarak yapmayınız.

İyice araştırınız. Hayalinizdeki işin peşinden koşunuz. Belki istediğiniz işi elde edene kadar 2-3 yıl çaba harcayabilirsiniz ama öte yandan hayatınızın geri kalan yıllarını sevimsiz, eziyet verici bir işle doldurmak yerine derin bir “ohh” la dolduracaksınız.

Gelen Aramalar:

 • rus dili ve edebiyatı iş imkanları
 • rus dili ve edebiyatı okumak
 • rus dili edebiyatı iş imkanları
 • rus dili ve edebiyatı iş olanakları
 • rus dili ve edebiyatı mezunları ne iş yapar
 • rus dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları
 • rus dili ve edebiyatı mezunları
 • rusca tercüman maaşları
 • rusça iş imkanları
 • rus dili ve edebiyatı okuyanlar

50 Yorum

 1. Anonim / 14 Eylül 2015 at 22:38 / Cevapla

  Я живу в России и отлично знаю турецкий, сама по национальности турчанка. Поможет ли мне в Турции русский?

 2. erdem / 18 Ağustos 2015 at 16:02 / Cevapla

  Merhaba Arkdaşlar;
  21-22-23 Ağustos tarihlerinde Point Otel Barbaros’ta Rusca bilen 3 host 1 hostes çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. Ücret 80 lira olup iş bitimi nakit olarak verilecektir.
  iletişim için;
  0544 370 40 10 Erdem Kaymaz
  e.kaymaz@prossolutions.com.tr

 3. ozcan / 15 Mayıs 2015 at 13:50 / Cevapla

  Rus dili mezunuyum .kamuda nerelerde atama yapılıyor. Iyi gunler

 4. Gulnaz / 19 Nisan 2015 at 20:31 / Cevapla

  Merhabaler. Ben rus dili ve edebiyati ogretmeniyim. Yurtdişinda universite mezunuyim. Turk vatandaşiyle evliyim. Özbekistan uyrukliyim. Oz

 5. Kubra / 16 Mart 2015 at 01:28 / Cevapla

  merhaba, lisans eğitimimi bitirdim fakat çok da başarılı bir öğrenci olduğumu söyleyemem lisans ortalamam 2.25 , şimdilerde akademik kariyer düşünmeye başladım. Özel bir üniversitede ya da yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak istiyorum. Bu sırada ales ve yds için de çalışarak şansımı yükseltebilir miyim? Bir de akademik kariyer için yüksek lisansımı da rus dili ve edebiyatı üzerine mi yapmalıyım farklı bir bölüm olabilir mi? Mütercm tercümanlık ya da çeviribilim gibi..

 6. Gulmira / 20 Şubat 2015 at 21:46 / Cevapla

  Merhabalar. Ben rus dilini mukemmel bir şekilde biliyorum ve Rusyada Sankt-Peterburq şehirinde yaşamiwim. Şimdi Turkiyede otelde tercumanci işleyip,daima orada kalmak istiyorum. Bana tez bir zamanda cevab verseniz,cok mutlu olurum. Onceden teşekkurler!

 7. Gulmira / 20 Şubat 2015 at 21:32 / Cevapla

  Merhaba. Rus dilini mukemmel biliyorum.Sankt- Peterburqda yaşamişim. Ben Turkiyede otelde tercuman caliwmak ve orada kalmak istiyorum.

 8. ervin / 16 Şubat 2015 at 12:51 / Cevapla

  merhaba arkadaslar nasilsiniz ben is axtariram rus dili bilirem diplomum var eger siz isci axataran birini taniyirsizsa mene deyin xaisedirem lutfen nolar

 9. kerem / 12 Ocak 2015 at 07:45 / Cevapla

  ben yabancı dil mezunuyum tercih yapıcam rusça tercümanlık istiyorum ama ileride iş imkanı nasıl olur bilmiyorum o yüzden biraz kararsızım.

 10. faik / 25 Temmuz 2014 at 18:27 / Cevapla

  Benim esim rus ve turkiyede universiteye gitmek istiyor tuekcesi orta derece suan .esim rus tercumanlik okumak istiyor okuma sansi var mi.teskkurler

 11. sinem / 12 Temmuz 2014 at 17:25 / Cevapla

  ben yabancı dil mezunuyum tercih yapıcam rusça tercümanlık istiyorum ama ileride iş imkanı nasıl olur bilmiyorum o yüzden biraz kararsızım. ingilizce dışında bir dil seçmek istiyorum sizce gelecekte en iyi iş imkanına hangi diller sahip olur ya da şuan sahip?

 12. Emrullah / 11 Temmuz 2014 at 18:28 / Cevapla

  bu bölümmm nasıl ben bilgisayar öğretmenliği 3.sınıfa geçtım ama hayalim bu bölüm ve okuduğum bölümü sevmiyorum ne yapmalıyım ??

 13. Ziyodullo / 21 Mayıs 2014 at 17:33 / Cevapla

  hij

 14. mekik / 12 Mayıs 2014 at 15:50 / Cevapla

  iyi gunler ben rus dili ve edebiyatı okuyorum yurtdısında . kpssye girmek istiyorum ama rusca diye bi ogretmenlık goremedım orada ıngılızce ogretmenlıgını mı secmem gerekıyor. kpss den atanmıyor mu rusca ogretmenlerı ??

 15. Feride / 19 Ocak 2014 at 02:40 / Cevapla

  selam 27 yaşında kızım. istanbulda avropa yakası, şişli elmadagda oturuyorum.Azeriyim. Turk vetendaşıyla evliyim. rus dilini biliyorum. iş arıyorum. farashka-282@mail.ru onceden teşekkur ederim zahmetiniz icin. 05300415870

 16. emin / 4 Ekim 2013 at 10:06 / Cevapla

  Merhaba ben 24 yaşındayım lise mezunuyum.1 yıl Rusyada dil okuluna gittim rusçayı baya ögrendim ve geliştirdim.İngilizcem de baya iyi.Size sormak istedigim iyi bir rusça ile lise mezunu birisi özel sektör veya devlette bir işe girebilir mi?Tercümanlık yapabilirmiyim üniversite diploması olmadan?

  • Admin / 4 Ekim 2013 at 18:22 /

   Merhabalar;

   Devlet memurluklarında Rusça kullanılan alanlar lisans mezuniyeti şartı aramakta. Rusçanız ve ingilizceniz bahsettiğiniz gibi iyiyse özel şirketlerde rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Tercümanlık yapmanızda da bir sıkıntı bulunmamakta. Zaten tercümanlık bambaşka bir dal, yeteneğiniz varsa bu alanda da iş bulmakta zorlanmazsınız. Yeminli tercüman olmanız için de dil bildiğinizi gösteren bir belgeniz olması şart. Türkiye şartlarında da bu lisans diploması ya da yds sınav sonuç belgesi kullanılmakta.

 17. sameth26 / 27 Eylül 2013 at 03:17 / Cevapla

  Hocam merhaba.Ben de rus dili ve edeb. yurtdışından mezunum ve denkliğim var.Benim de kafam çok karışık.Burdaki yorumları okudum,genelde akademik kariyer hakkında sorular olmuş.Ben kpss ye hazırlanmak için dershaneye başlamak istiyorum.Sanırım bu sene 11 kişi atanmış.Ayrıca öğretmenliğin dışında kpss de başka hangi alanları seçersem mantıklı olabilir? Çünkü (puan türevlerini çok iyi anlamasam da henüz) B1 ve benzeri puan türevleri de değişebiliyor..Ayrıca özel sektör de henüz aradığımı bulamadım,bütün özel şirketler tecrübe istiyor,böyle bir durumda şirketlerde nasıl çalışabiliriz ? :(

  • Admin / 27 Eylül 2013 at 23:37 /

   Merhabalar;

   Kpssye girip şansınızı deneyebileceğiniz bir diğer alan da “dışişleri bakanlığında rus dili mezunlarına yönelik açılan kadrolar”dır. Bu konuda biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

   Özel sektörde her şirket tecrübe istemiyor. Sadece internetten araştırma yapıyorsanız, tecrübe isteyenlere rastlamanız çok doğal. Her şirket seçici davranıyor ve eldeki en iyiyi seçmeye çalışıyor. Siz yine de gidin özgeçmişinizi bırakın, yurtdışında rusça öğrendiğinizden bahsedin, ilgilerini çekecektir. Mutlaka birileri dönecektir, gelin başlayın diyeceklerdir.

 18. Cevdet / 13 Temmuz 2013 at 14:48 / Cevapla

  Merhaba Herkes okutmanlığı falan soruyor ben okutmanlık hiç düşünmedim, Rus dili özel sektörde iş yapar mı ? ne kadar öneriyorsunuz , Bu sene LYS-5 e girdim

  • admin / 15 Temmuz 2013 at 16:52 /

   Merhabalar;

   Akademik kariyer kadar özel sektör de rus dilinde rağbet görüyor. Turizm rehberi olabilirsiniz, özel şirketlerde çeşitli pozisyonlarda da çalışabilirsiniz. Tamamen ne yapmak istediğinize bağlı.

   İyi günler.

 19. Anonim / 8 Temmuz 2013 at 13:49 / Cevapla

  hocam ıyı günler bı sorum olacaktı yds de İngilizceden gecerlı puan alınarak rus dılınde okutmanlık yapılabılıyo mu

  • Admin / 8 Temmuz 2013 at 13:56 /

   Merhabalar;

   Rus dili okutmanlık alımlarında 80 rusça yabancı dil puanı şartı var. Ama ingilizce puanınız ile öypye başvurabilirsiniz.

 20. Anonim / 26 Mayıs 2013 at 13:38 / Cevapla

  hocam daha once oyp puanimin 83.5 oldugunu yazmistim yani bu puanla bana gelme ihtimali az olsada var son atamalara gore ama yinede tercih verip vermeme konusunda tereddutlerim var diyorum acaba rusyada y.lisansa gidip sonra bu puanlarimla y.lisansi bitirip mi tercih yapsam sonucta rusyada kendimi gelistirme imkanim var ama turkiyede kalirsam ruscamin gerilemesinden korkuyorum yada hic dusunmeden tercih vermem daha mi mantikli olur ?yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler

  • Oldboy / 26 Mayıs 2013 at 14:27 /

   Merhabalar

   Öypden tercih yapın mutlaka, sonra ylsy programına da başvurun. Hiçbiri olmazsa son çare olarak rusyada yüksek lisans düşünün derim. Öypde de yurtdışına çıkabiliyorsunuz, öyp programında doktora eğitiminin tamamını yurtdışında yapmanıza izin veriyorlar. Ylsy zaten direkt yurtdışında eğitim yaptırıyor. Bu programlar da yurtdışına gönderiyor. Bilginiz olsun.

   İyi çalışmalar

 21. Anonim / 23 Mayıs 2013 at 18:39 / Cevapla

  mrb hocam benim oyp 83.5 geliyor hesaplama motoruna gore gelme ihtimali varmi bu konuda bi fikriniz varmi yani illahi 85mi almak lazim

  • Oldboy / 23 Mayıs 2013 at 18:46 /

   Merhabalar;

   Puanınızın yetip yetmeyeceği tamamen açılan kadro sayısı ve yapılan başvuru sayısına göre belli olacaktır. Öypde rus dili alanında 6 kadro açıldığını varsayalım; puanı 83,5 üzeri en az 6 kişi başvurduğunda otomatik olarak elenmiş olursunuz. Yüksek lisans mezuniyetiniz varsa yüksek lisans bitirmiş olmak şartlı ilan olursa ona puanınız yetebilir, daha çok şansınız var.

   En son alım puanlarına sitemizde şuradan bakabilirsiniz:http://rusdiliveedebiyati.com/2012/11/07/2012-rus-dili-ve-edebiyati-oyp-atama-puanlari/

 22. Anonim / 18 Mayıs 2013 at 15:19 / Cevapla

  iyi gunler,ben yds ye ruscadan girdim ve 80 uzeri aldim simdi ben turist rehberlik kokartina basvursam bunun bana ne faydasi olacak,tereddut ediyorum sonucda belli bir miktar para odemek tur falan lazimmis

  • Oldboy / 18 Mayıs 2013 at 15:52 /

   İyi günler;

   Resmi olarak turist rehberi olmuş oluyorsunuz. Tur, turizm şirketlerinde çalışabilirsiniz. Rusçaya ve rehberlik yapacağınız bölgelere hakimseniz iyi para kazanırsınız.

   Rus dili mezunu iseniz ayrıca üniversitelerde “okutmanlık” tavsiye edebilirim size. 80 üzeri rusça dil puanı ile şansınız yüksek olacaktır.

   İyi çalışmalar

 23. Anonim / 14 Mayıs 2013 at 08:34 / Cevapla

  cevaplariniz icin cok tesekkurederim cok yardimci oluyorsunuz ben alese girdim ama iyi gecmedi en fazla 70 gelir ortalamam ve yds m iyi ama ben yinede bir yil kaybetmek istemiyorum oyp ye hazirlanmak icin …..direk y.lisansa baslamak istiyorumne tavsiye edersiniz

  • Oldboy / 14 Mayıs 2013 at 09:58 /

   Evet bir yıl kaybetmek istemeyebilirsiniz ama sırf bir yıl kaybedeceksiniz diye öypden vaz geçmemelisiniz. Öypyi kazanınca da yüksek lisans+doktora yapmaya devam edeceksiniz, maaş da alıyor olacaksınız.

   Ayrıca yüksek lisansa başlayın bu sizin alese çalışmanıza engel değil. Hem öypde daha düşük puanlarla kapatan “yüksek lisans yapıyor olmak” şartlı ilanlara da başvurabiliyor olursunuz.

   İyi çalışmalar

 24. Anonim / 12 Mayıs 2013 at 21:52 / Cevapla

  iyi gunler bende yakinda rus dilinden mezun olacam ortalamam ve yds m iyi ama ales sonucum kotu bira benim tavsiyelerinize ihtiyacim var ben rus dili disinda bir alanda yuksek lisan yaparsam bana bir artisi olurmu mesela uluslarari iliskiler gibi.yada rus dilindemi kalmaliyim turkiyede rus dilinden bir yerlere gelmek icin ales engeli var maalesef bende acaba madem yuksek lisan okuyacam yurt disinda bir yerde rusya gibi baska bir bolumden y.lisans yapmayi usunuyorum ne yapmaliyim sizce?

  • Oldboy / 13 Mayıs 2013 at 12:29 /

   Merhabalar;

   Alanınız dışında yüksek lisans yapmanızı tavsiye etmiyorum. Lisansüstü eğitim akademik kariyer için yapılır ve kendi alanınızdan yapmanız daha mantıklı olur.

   Ales sandığınız kadar büyük bir engel değil, henüz mezun olmamışsınız. Sözel1 ve Sözel2 çözeceksiniz aleste, zaman kalırsa Sayısal1’e bakacaksınız. Sözeldeki mantık soruları bir çoğuna zor gelir ama tablo mantığını öğrendikten sonra ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Eğer imkanınız varsa hızlı okuma kursuna gidin derim. Aleste sorular zor değildir, verilen süre içerisinde soruları sağlıklı bir şekilde cevaplamak asıl zor olandır. Yani zamanla yarışırsınız, bunun için en iyi çözüm hızlı okuma kursuna gitmektir.

   Ales ile uğraşmak istemiyor ve yurtdışında eğitim almak istiyorsanız Rusyada yüksek lisans+doktora yapmanızı tavsiye ederim. Ortalama 5 yıl sürer ve kariyeriniz için yapabileceğiniz en büyük iştir. Türkiyeye döndüğünüzde denkliğinizi alırsınız ve herhangi bir üniversitede yard.doç olarak akademik hayatınıza başlarsınız.

   Geniş geniş aklınızdaki sorulara cevap vermeye çalıştım, başka sorularınız olursa mutlaka sorunuz. Bir çok Rus dili mezunu ne yapacağını bilmiyor sizin gibi. Amacımız size yardımcı olmak.

   İyi çalışmalar dilerim

  • mehmet / 16 Aralık 2013 at 18:23 /

   elinize sağlık!

 25. Anonim / 7 Mayıs 2013 at 22:15 / Cevapla

  mrb hocam oyp icin 80 puan iyi bi puan mi rus dilinden atanmak icin sans var mi?

  • Oldboy / 7 Mayıs 2013 at 22:40 /

   Merhabalar

   Maalesef son atamalara göre 85 altı puanlar ile atanmak mümkün görünmüyor. Yüksek lisans yapıyorsanız ya da yapmışsanız “yüksek lisans yapmış olmak ya da yapıyor olmak” şartlı ilanlarda şansınız düşük olsa da var diyebilirim. Şuradan son atamaları görebilirsiniz : http://rusdiliveedebiyati.com/category/rusca-oyp/

 26. Mehmet / 2 Mayıs 2013 at 15:13 / Cevapla

  Hayırlı günler.. Bende yurtdışından Rus dili ve edebiyatı bölümünü bitirdim.. Denkliğimi de aldım.. Ayrıca kpds den 82,5 puan almıştım.. Alese bu sene girecem… diploma notum 4 türkiyedeki sisteme göre not ortalamam nasıl düşecek? Öyp yi de düşünüyorum.. alese daha önce girip 63,5 almıştım.. yalnız not ortalamasını merak ediyorum.. Saygılar..

 27. бедный студент / 17 Nisan 2013 at 10:30 / Cevapla

  ну блин…мы же будем русскому учит людей зачем требуют такие пустяки как АЛЕС не понимаю…это вообще не справедливо ((((

 28. Anonim / 15 Nisan 2013 at 00:29 / Cevapla

  oncelikle yardimci oldugunuz icin tesekkurederim//sizin soylediginize gore asistanlik diye tabir edilen gorev arastirma gorevlisi olmakla ayni yanlis anlamadiysam,benim daha bunlari ayirt edecek kadarbile bilgim yok hocam beni bu konuda bilgilendirirseninz sevinirim,ben akademik kariyer yapmak istiyorum siz okutmanligi tavsiye etmiyorsunuz bunun icin. daha once soyledigim gibi lisans 96 yds 88 ales 68 hani olurda ben alesten 70uzeri alamazsam oyp gelmezse ama herhangi bir yerde asistanlik yapma imkani bulursam bu oyp ile ayni seviyedemi sayiliyor yani ben yine maas alip hemde yuksek lisans ve devamini getirebilirmiyim yada israrla oyp ye mi calismaliyim …tekrar tesekkur ederim

  • Oldboy / 15 Nisan 2013 at 09:51 /

   “Araştırma Görevliliği” dediğimiz kadroyu kazanmanın bir yolu öypdir. Diğer bir yolu da üniversitelerin açtığı ilanlara başvurup mülakata girmektir,buna cari alım denir. Öyp sadece bir seçenektir. Aynı şekilde her ikisinde de lisansüstü eğitiminizi yaparken maaş alırsınız. Mülakat ile uğraşmak istemeyenler için öyp gerçekten iyi bir yoldur. Aleste sanırım mantık sorularına pek bakamadığınız için düşük not aldınız. Onlara biraz yoğunlaşın. Alesten 87+ üzeri almak o kadar da zor değil emin olun. Yoğun bir çalışma sürecine girin sürekli deneme çözün. Çözemediğiniz sorular olursa buraya da yazabilirsiniz yardımcı olabiliriz.

   İyi çalışmalar

 29. Anonim / 11 Nisan 2013 at 23:26 / Cevapla

  lisans ortalamam 96 yds 88 ama alesten 68 aldim eger oyp gelmezse asistanlik veya okutmanlik tavsiye edermisiniz

  • Oldboy / 12 Nisan 2013 at 23:59 /

   Merhabalar

   Asistanlık diye tabir edilen şey üniversitelerde araştırma görevliliği kadrosudur. Öypyi kazanırsanız araştırma görevlisi olursunuz ve akademik kariyer hayatınız başlar. Yüksek lisans ve doktoradan sonra yard. doç olarak devam edersiniz prof.luğa kadar yolunuz açıktır.

   Okutmanlık akademik kariyer düşünenlere pek tavsiye edilmez. Çünkü ders yoğunluklarından dolayı lisansüstü eğitim yapma şansları yok gibidir. Ayrıca okutman olmak için üniversiteler rusça kdpsden 80 üzeri puan isterler. Öypde ise ingilizce ya da rusça farketmez.

   Lisans ortalamanız ve dil puanınız gayet iyi. Birçokları akademik kariyerden ortalaması ve dil puanı düşük olduğundan dolayı vaz geçer. Hızlı okuma ve ales kursuna gidin çok zor değil ales puanını yükseltmeniz.

   Size şiddetle tavsiyem: Gerekirse bir yıl daha bekleyin ama ales puanınızı 87+ üzeri yapın öypden atanmanız neredeyse garanti hale gelir.

   İyi çalışmalar.

 30. diren / 16 Mart 2013 at 14:48 / Cevapla

  merhaba evet bende aynı kanıdayım bundan dolayı ben yazları dış ticareti olan şirketlerde staj yapmayı plnlıyorum bu sektörde en önemli olan şey tecrübe tecrüben olmadan biryerelere gelinmeyeceğinin farkındayım

  • Oldboy / 16 Mart 2013 at 14:56 /

   O zaman doğru yoldasınız. Bir şirketle bağlantı kurun, sadece yazları değil, boş zamanlarınızda da orada staj yapmak istediğinizi söyleyin. Mezun olana kadar yeterince tecrube kazanmış olacaksınız. Sonrasında büyük ihtimalle staj yaptığınız şirket size iş teklifi sunacaktır. Bu işi yapabileceğinizi göstermeniz gerekiyor sadece.

   İyi çalışmalar

 31. zehra / 14 Mart 2013 at 21:56 / Cevapla

  ben ne yapacağımı şaşırdım kpss öğretmenlik ıcın gırdım 2012 de 76 aldım kontenjan 1 tane verıldı atanamadım lysy de nasıl başvuru yapıcaz ben 2012 dekınden haberım olmadıgı ıcın yapamadım ama olursa 2013 de yapmak ıstıorum sizce çansım var mıdır ales 84 ortalama 2.86 erciyes üni mezunuyum ltf bılgılendırın

  • Oldboy / 14 Mart 2013 at 22:41 /

   Merhabalar,

   Ne yazık ki bizim alanımızda öğretmenlik için kontenjan yok denecek derece. Sizin de belirttiğiniz gibi 1 adet alım oldu. Kesinlikle liselerin bu yönde ihtiyacı var ama nedendir bilmiyorum kontenjan açılmıyor. Bir çok lise sözleşmeli olarak rusça öğretmeni çalıştırmakta. Sözleşmeli olarak üniversitelerde ya da liselerde çalışabilirsiniz. Bunlar sadece birer seçenek.

   Ylsy için 84 ales puanı ile şansınız yüksek olacaktır.

   Bu önümüzdeki ales sınavına girip şansınızı yükseltmeyi deneyin. Dil puanınız nasıl bilmiyorum ama sizin için en iyi yolun YLSY olduğunu söyleyebilirim.

   Ylsynin ne zaman açıklanacağı alımların ne zaman yapılacağı belli değil ama tahminimce haziran gibi birşeyler kesinleşir.

   İyi günler diliyorum.

  • diren / 16 Mart 2013 at 14:27 /

   merhaba evet bende aynı kanıdayım bundan dolayı ben yazları dış ticareti olan şirketlerde staj yapmayı plnlıyorum bu sektörde en önemli olan şey tecrübe tecrüben olmadan biryerelere gelinmeyeceğinin farkındayım

 32. diren / 7 Ocak 2013 at 19:18 / Cevapla

  merhaba bende rus dili edebyatu okuyrum gelexekle ilgli endiselerim var is bulma konusnda ayrica dis ticaret okuyrm aciktan kendi farkindalgimi yaratmak icin.sizce ne yapmaliyim tesekkurler

  • Oldboy / 7 Ocak 2013 at 20:44 /

   Maalesef açıktan okuduğunuz dış ticaretin pek de fark yaratacağını söyleyemem. Uluslararası anlamda ticaretle uğraşmak istiyorsanız doğru yoldasınız ama pek de parlak bir seçenek olduğunu sanmıyorum. Çünkü özel sektörde kimse sizi diplomalarınıza göre işe almayacak,rusçanız ticari anlamda nasıl, ikna kabiliyetiniz, pazarlama tekniğiniz nasıl ona bakacaklar, diploması olmayan laleli sektöründe tecrubeyle yetişmiş biri daha çok tercih edilir.

   Rus dili okuyorsanız gelecekle ilgili endişe taşımamak için öncelikle akademik kariyer düşünmelisiniz. Akademik kariyer için öncelikle lisans ortalamanıza oldukça dikkat etmeniz gerekecek. Mezun olduktan sonra düzeltemeyeceğiniz tek şey ortalamanız. Daha sonrasında ales sınavlarına girmeniz lazım. Alesten 90 üzeri hedefiniz olsun, ki o zaman akademik kariyer hedefi hayal olmaktan çok sizin için bir seçenek haline dönüşecek.

   Ayrıca dil puanı da önemli. Kdps,üds kalktı, yerine YDS geldi. Her dönem yds sınavlarına girip puanınızı yükseltmeye bakın.

   Bu sınavlarda son aldığınız puan değil de en yüksek puanınız geçerli olacak, o yüzden her sınava girmeye çalışın.

Bir Yorum Yap

Current day month ye@r *