Kiril Alfabesi Tarihçesi

kiril alfabesi tarihçesiKiril alfabesi adını 9. yüzyıl Bizans misyoneri Aziz Kiril (Cyril)’den alır. Aziz Kiril, Kardeşi Methodius ile birlikte Yunan dini metinleri Slav dillerine çevirebilmek için ilk Slav alfabesini oluşturdular. Bu alfabe aziz olarak kutsanan bu kardeşlerin yandaşları tarafından 10. yüzyılda ilk Bulgar İmparatorluğu’nda geliştirilen Kiril alfabesinin temellerini oluşturmaktadır.

Rus (Kiril) alfabesi harfleri, okunuşları ve Türkçe karşılıkları için : Kiril Alfabesi 

Yunan el yazmalarına göre Kiril alfabesi Yunan alfabesinden 24 harf, Slav dillerinden 19 harf alarak oluşmuştur.

Kiril alfabesi tarih boyunca hem Rusya hem de diğer ülkelerde çok fazla değişikliklere uğramıştır. Rusya’da Kiril alfabesinin ilk reformcusu matbaacı ve ressam Ivan Fyodorov’dur. E ve C harflerini ve O harfinin ise farklı formlarını alfabeden kaldırdı.

Çoğu reform alfabedeki harf sayısını azaltmak ve yazılışını kolaylaştırmak için yapılmıştır. Fakat 18. yüzyılda Rus yazar ve tarihçi Nikolay Karamzin tarafından Ё, Э ve Й harfleri resmi olarak Rus alfabesine eklenmiştir.

Kiril alfabesinde daha önce sadece büyük harfler kullanılırken Büyük Petro döneminde küçük harfler de kullanılmaya başlandı. Rusça harfler modern Latin yazı tipine benzer bir şekilde batı tarzına uygun hale getirildi.

1919 yılında Kiril alfabesini Batı ülkelerinde kullanılan alfabeler ile uyumlu olması açısından Latin yazılışları ile değiştirmek fikri ortaya atılsa da bu fikir kabul görmedi.

Günümüzde Kiril alfabesi Avrupa Birliği’nin üçüncü resmi alfabesidir. Başta Rusya gibi Slav ülkeleri olmak üzere 50 farklı ülkede kullanılmaktadır.

Not: Rusçada kiril alfabesi kullanımının yanı sıra Rus alfabesi şeklinde de adlandırılmaktadır.

Kaynak: russian[.]rt[.]com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir